Benešov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Benešov
Domů - Portál BenešovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Benešova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Zámky > Zámecký park Jemniště

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Zámecký park Jemniště

Fotogalerie:
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Zámecký park Jemniště

Schránka:
Přidej do schránky.

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Velké změny v organizaci parku i ve výsadbách provedl koncem 18. století Jindřich Rottenhan. Původní pravidelná francouzská zahrada byla částečně přetvořena a rozšířena o přírodně krajinářský park. Celková rozloha parku již tehdy dosahovala nynějších 13 ha a obsahovala soustavu tří rybníků. V roce 1868 zakoupil jemnišťské panství Zdeněk ze Sternberga a Sternbergové obývali zámek až do roku 1943, kdy jim byl násilně zkonfiskován. Až do roku 1995 bylo Jemniště státním majetkem a v témže roce bylo navráceno zpět do vlastnictví rodu Sternbergů.

Nynějším majitelem je Jiří Sternberg, který společně se svojí rodinou trvale žije na zámku a za pomoci své manželky Petry Sternbergové usiluje o jeho zvelebení. Již několik let oba využívají profesních schopností Ing. Šárky Michálkové, která zpracovává všechny návrhy ( úprava nádvoří, vřesoviště, rybníček v parku,ovocný sad, bylinná zahrádka ), a také dohlíží na veškeré realizace. Současně s obnovou zámku věnují majitelé velkou péči také parku. Byl obnoven systém cest, došlo k založení skalky, vřesoviště, přírodního rybníčku, k opravě libosadu, čestného nádvoří a vstupní lipové aleje. Postupnými zásahy a soustavnou péčí se zlepšuje i stav porostů a solitér, mezi nimiž je i řada pozoruhodných dřevin. Mnohé z nich byly nově vysazeny.

Příjezd k zámku začíná zčásti obnovenou lipovou alejí, která rámuje celkový pohled na objekt. Čestné nádvoří s benátskou kašnou, zimostrázovými živými plůtky, sloupovitými zeravy a tisy připomíná návrat k období baroka. V létě ožívá růžemi, pivoňkami, ostrožkami, řebříčky a levandulí. Různobarevné vistárie lemují vstupy do postranních budov. Poblíž vstupu do parku nacházíme vícekmenné zmarličníky japonské. Svým převisavým růstem zaujme také jerlín japonský 'Pendula'. Podél cesty k zámecké skalce vyzývají k obdivu mohutné javory a duby, přes léto potěší svým květem skupina hortenzií. Zámecká skalka začíná pravým skvostem, jímž je zlatolistý dub letní 'Concordia'.

Květy trvalek a růží i nižších dřevin oživují prostor od jara do podzimu. Najdeme zde například dřevité pivoňky, levanduli,dobromysl, růžově kvetoucí kultivar jahodníku 'Pink Panda',modrý ořechokřídlec. V zimním období vyniknou zakrslé jedlovce, borovice a cypříšky. Vřesoviště s rybníčkem přímo navazuje na skalku. Ožívá především zjara, kdy kvetou plazivé pěnišníky a azalky, enkianthus zvonkovitý, pierisy a magnólie. V letním období zde dozrávají borůvky a brusinky. Svým atraktivním olistěním zaujme červenolistý javor dlanitolistý a trojbarevná japonská vrba 'Hakuro Nishiki'.

Zámecký park na Jemništi rozhodně stojí za prohlídku a věříme, že jej rádi navštívíte. V roce 2008 byla do kapličky v parku navrácena po mnoha letech socha Panny Marie.


Adresa a kontaktní informace:
ZÁMECKÝ PARK JEMNIŠTĚ
POSTUPICE - JEMNIŠTĚ 1
257 01  POSTUPICE

telefon:+420 603 819 651

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°44'31,56"; E14°47'20,04"
Zpráva pro Zámecký park Jemniště
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku hnědou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1249

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Benešov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena